Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Bir adam Hz. mer (ra)'e gelerek: "Ben ve arkadam ihraml olduumuz halde Akabe'deki bir tepeye doru atlarmzla yar yaptk ve bu esnada bir ceylan ldrdk. Bu fiilimize hkmnz nedir?" diye sordu. Hz. mer (ra), yannda bulunan birine: "Gel beraber hkmedelim" dedi. (bnu irin) der ki: "kisi birlikte bir keiye hkmettiler. Bunun zerine adam dnd ve (yanndakilere): "mer'e bakn, m'minlerin emiri ama, bir ceylan hakknda hkm veremiyor, yardmc olarak bir adam aryor!" dedi. (Bu sz iiten) Hz. mer (ra), adam artp: "Sen Maide sresini okudun mu?" diye sordu. Adam: "Hayr!" deyince: "Pekiyi (hkm vermede yardmn istediim) bu adam tanyor musun?" dedi. Adam bu soruya da: "Hayr!" deyince Hz. mer: "Eer, Maide sresini okuduunu syleseydin dayakla cann yakacaktm" dedi ve ilave etti: "Cenab- Hakk Kitab- Mubin'inde: "Ey iman edenler,.. inizden adalet sahibi iki adam hkm (ve takdir) edecektir..." (Maide 95) buyurmutur. Ve u da Abdurrahman bnu Avf'dr."

[ Muvatta, Hacc 231, (1, 414) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Hadis No: 3854
Ravi: Enes

Ben Resulullah (sav)'n ne skrrce (denilen tahta sofra) zerinde yemek yediini, ne ona inceltilmi (yufka) ekmek ) yapldn ve ne de yemek masas (hvan) zerinde yemek yediini hatrlamyorum." Enes'in bu szn rivayet eden Katade'ye "Pekiyi neyin zerinde yemek yiyorlard?" diye sorulmutu, "Sofralar zerinde" diye cevap verdi.


Kaynak: Buhari, Et'ime 8, 26, Rikak 17; Tirmizi, Et'ime 1 (1789)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]