Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Ubeydullah, Nafi'den, o da Abdullah bnu mer (ra)'den anlattna gre, Hz. mer (ra): "Ben mslman olduum zamandan beri ayakta abdest bozmadm!" demitir. (Tirmizi: "Bu, Hz. mer'den daha shhatli olan rivayettir. nceki rivayet zayftr" der. Keza ilaveten der ki: "Ayakta abdest bozma yasa tedib iindir, tahrim iin deil."Yine der ki: "bnu Mes'ud (ra)'tan yle dedii rivayet edilmitir: "Kiinin ayakta aktmas, nefsine kar iledii bir kabalktr.")

[ Tirmizi, Taharet 8, (12) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/BRR (EBEVEYNE YLK) BLM/Evlad Ve Akrabalara yilik

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 0167
Ravi: Aie
Tanım: Yanma bir kadn girdi. Beraberinde iki kz ocuu da vard. Bir eyler istedi. Aksi gibi yanmda bir hurmadan baka bir ey yoktu. Onu verdim. Kadn ald ve ikiye blerek kzlarna taksim etti. Kendine pay ayrmad. kp gittiler. Arkadan Resulullah (sav) girdi. Durumu ona anlattm. Dedi ki: "Kim bu ekilde kzlarla imtihan edilir o da onlara iyi davranrsa, kzlar, onun iin, atee kar perde olurlar."

Kaynak: Buhari, Zekfit 10, Edeb 19; Mslim, Bin-147, (2629); Tirmizi, Birr 13, (1916)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0168
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Bulua erinceye kadar kim iki kz evlad yetitirirse - parmaklarn birletirerek - kyamet gn o ve ben yle beraber oluruz." (Tirmizi'de: "O ve ben cennete u iki ey gibi beraber gireriz dedi ve iki parmayla iaret etti" eklinde gelmitir.")

Kaynak: Mslim, Birr 149, (2631); Tirmizi, Bin-13, (1917)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0169
Ravi: Ebu Said
Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim " kz" veya " kzkarde" veya "iki kzkarde" veya "iki kz" yetitirir, terbiye ve te'diblerini eksik etmez, onlara iyi davranr ve evlendirirse cenneti hak etmitir." (Ebu Davud'da bnu Abbas (ra)'dan u rivayet de kaydedilmitir: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kimin iki kz olur da ldrmez, alaltmaz, olan ocuklarn bunlara tercih etmezse, Allah onu cennete koyar")

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 130, (5147); Tirmizi, Birr, 13 (1913)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0170
Ravi: Avf bnu Malik el-Ecal
Tanım: Hz. Peygamber (sav): "Ben ve yanaklar kararm kadn kyamet gn u iki ey gibi yan yanayz. - Hadisi rivayet eden Yezid bnu Zrey, ba ve orta parmaklaryla iaret yapt - O kadn ki, mevkii, makam bulunan kocasndan dul kalmtr, (maddi imkanlarndan baka) neseb ve gzellii yerindedir. Btn bunlara ramen (evlenmez) ve yetimler byynceye veya lnceye kadar kendini onlara hasreder." (Hadiste geen "yanaklar kararm kadn" tabiriyle Hz. Peygamber (sav) yetimlerim bytmek gayesiyle sslenmeyi ve rahat yaamay terkeden, ektii skntlar sebebiyle cildi kararan dul kadn ifade buyurmutur)

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 130, (5149)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0171
Ravi: Havle bintu Hakim
Tanım: Bir gn, Resulullah (sav) kz Fatma (ra)'nn iki olundan birini kucaklam olduu halde evden kt ve yle diyordu: "Siz var ya, sizin yznzden (ebeveyniniz) cimrilie, korkakla ve cehalete dyorlar. Ve siz Allah'n reyhanndansnz."

Kaynak: Tirmizi, Birr, 11 (1911); bnu Mace, Edeb 3, (3666).

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0172
Ravi: Bera
Tanım: Hz. Ebu Bekir (ra), Hz. Aie (ra)'ye urad. Aie hummaya yakalanm, hasta idi. "Kzm, naslsn?" diye hatrn sordu ve yanandan pt.

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 158 (5222); Buhari, Menakbu'l-Ensar 45

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0173
Ravi: Said bnu'l-As
Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Bir baba ocuuna gzel ahlaktan daha stn bir miras brakamaz"

Kaynak: Tirmizi, Birr 33, (1953)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]