Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a, en hayrl gnlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselam(ntopra) o gn yaratld, o gn kabzedildi. (Kyamette Sur'a) o gn flenecek, sayha da o gnde olacak. yleyse o gn bana salavat ok okuyun. Zira salavatlarnz bana arzedilir." Orada bulunanlar: "Salavatlarmz size nasl arzedilir? Siz rm olacaksnz!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Allah Teala Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kld" buyurdular.

[ Ebu Davud, Salat 207, (1047); Nesai, Cum'a 5, (3, 91,92) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/BRR (EBEVEYNE YLK) BLM/yilik zerine Mteferrik Hadisler

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 0179
Ravi: Safvan bnu Sleym
Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Dul ve kimsesizler iin alan, Allah yolunda cihad eden veya gndzleri oru tutup geceleri de ibadet eden kimse gibidir"

Kaynak: Buhari, Nafaka 1, Edeb 25, 26; Nesai, Zekat 78, (5, 86, 87); Mslim, Zd 41, (2982); Tirmizi, Birr 4

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0180
Ravi: Amr bnu'l-As
Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Krk iyilik vardr. En stn samal kei balamaktr. Bu iyiliklerden birini, sevab mid ederek ve vadedilen mkafat tasdik ederek yapan kimseyi Allah mutlaka, bu ameli sebebiyle, cennete koyar." Ravilerden biri (Hassan) diyor ki: "Kei ba dndaki amelleri saydk: Verilen selam almak, haprana yerhamukallah demek, yoldan rahatszlk veren eyi temizlemek vs. gibi, fakat on bee bile ulaamadk"

Kaynak: Buhari, Hibe 35; Ebu Davud, Zekat 42, (1683)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0181
Ravi: Ebu Musa
Tanım: Resulullah (sav) "Her Mslmann sadaka vermesi gerekir" buyurdu. Kendisine: "Ya bulamayan olursa?" diye soruldu. "Eliyle, alr, hem ahs iin harcar hem de tasadduk eder" cevabn verdi. "Ya alacak gc yoksa?" diye soruldu "Bu durumda, skm bir ihtiya sahibine yardm eder" dedi. "Buna da gc yetmezse?" dendi. "Ma'rufu veya hayr emreder" dedi. "Bunu da yapmazsa?" diye tekrar sorulunca: "Kendini bakasna ktlk yapmaktan alkor. Zira bu da bir sadakadr" buyurdu.

Kaynak: Buhari, Zekat 30, Edeb 33; Mslim, Zekat 55, (1008)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0182
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Hz. Peygamber (sav) yle buyurmutur: "Gnein doduu her yeni gnde kiiye, her bir mafsal iin bir sadaka vermesi gerekir. ki kii arasnda adalet yapman bir sadakadr. Kiiye hayvanm yklerken yardm etmen bir sadakadr. Gzel sz sadakadr, namaza gitmek zere attn her adm sadakadr. Yoldan rahatsz edici bir eyi kaldnp atman sadakadr.

Kaynak: Buhari, Cihad 72, 128, Sulh 33; Mslim, Msafirin 84, (720), Zekat 56, (1009)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0183
Ravi: Hakim ibnu Hizam
Tanım: Ey Allah'n Rasul, dedim, "cahiliye devrinde yaptm hayrlar var: Dua, kle azad etme, sadaka vermek gibi, bana bunlardan bir sevab gelecek mi?" "Sen" dedi, "zaten,daha nce yaptn bu iyiliklerin hayrna Mslman olmusun."

Kaynak: Buhari, Zekat 24, Byu 100, Itk 12, Edeb 16; Mslim, man 194-196, (123)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0184
Ravi: Aie
Tanım: Dedim ki "Ey Allah'n Resul, bnu Cd'an cahiliye devrinde sla-i rahimde bulunur, fakirlere yedirirdi, o bundan fayda grecek mi?" Resulullah (sav) u cevab verdi: "(Hayr) iyiliklerin ona bir faydas olmayacaktr. nk o bir gn bile "Ya Rabbi kyamet gn gnahlarm bala" dememitir."

Kaynak: Mslim, man 365, (214)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0185
Ravi: Ebu Zerr
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Yaplan hayrdan (ma'ruf) hibir eyi kk bulup hakir grme, kardeini gler yzle karlaman bile olsa (bunu ehemmiyetsiz grp ihmal etme)"

Kaynak: Mslim, Birr 144, (2626)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0186
Ravi: Huzeyfe
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her bir ma'ruf sadakadr" (Bu hadisi Tirmizi, Hz. Cabir (ra)'den u ziyade ile rivayet etti: "Kardeini gler yzle karlaman, kendi kovandan kardeinin kabna su vermen de birer ma'rufdur")

Kaynak: Buhari, Edeb 33; Mslim, Zekat 52, (1005); Ebu Davud, Edeb 68, (4947); Tirmizi, Birr 45, (1971)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0187
Ravi: Adiy bnu Hatim
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden herkese Rabbi, aralarnda bir tercman olmakszn, dorudan doruya hitab edecektir. Kii o zaman (atee kar bir kurtulu yolu bulmak zere sana bakar, hayatta iken gnderdii (hayr) amellerden baka birey gremez. Soluna bakar, orada da hayatta iken iledii (kt) amellerden baka birey gremez. n cihetine bakar, Karsnda (kendini beklemekte olan) atei grr, (Ey bu dehetli gne inanan m'minler!) yarm hurma ile de olsa kendinizi ateten koruyun. Bunu da bulamazsanz gzel bir szle koruyun"

Kaynak: Buhari, Rikak 49, 51, Tevhid 36, 24, Zekat 9, Menakb 25, Edeb 34; Mslim, Zekat 67, (1016); Tirmizi

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0188
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Bilin ki, bir ev halkna, stnden ve ynnden istifade etmeleri iin, akam ve sabah bol st veren devesini geici olarak balayan kimsenin ecri cidden byktr."

Kaynak: Mslim, Zekat 73, (1019)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]