Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sa) buyurdular ki: "Kendisi atee haram edilen ve kendisine de atein haram klnd kimseyi size haber vermeyeyim mi? Ate, (halka) her yakn olana, yumuak huylu ve insanlara kolaylk gsterene haram klnmtr."

[ Tirmizi, Kyamet 46, (2490) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/BEY (ALIM-SATIM) BLM/Aldatmaya Dair

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 0248
Ravi: bnu mer
Tanım: Bir adam, Resulullah (sav)'a gelerek al-verite aldatldn syledi. Resulullah (sav) kendisine: "Al-veri yaptn kimseye; Aldatmaca yok! de" buyurdu.

Kaynak: Buhari, Byu 48, stikraz 19, Husmat 3, Hiyel 7; Mslim, Byu 48, (1533); Ebu Davud, Byu 68, (3500

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0249
Ravi: Abdlmecid bnu Vehb
Tanım: Bana, el-Adda bnu Halid (ra): "Resulullah (sav)'nn bana yazd bir mektubu sana okuyaym m?" dedi. Ben: "Memnuniyetle!" deyince bir mektup kard. Mektupta unlar yazl idi: "Bu, el-Adda bnu Halid bni Zehve'nin Muhammed (sav)'den satn ald eyi tevsik eder, el-Adda ondan bir kle veya cariye satn ald. Klede, ne herhangi bir hastalk, ne (zina, hrszlk, kama gibi) bir dknlk ne de (satn gayr- meru klan hrr asll bulunmak, emanet ve rehin olarak verilmi olmak gibi) haramlk yoktur. Bu Mslmann Mslmana satdr."

Kaynak: Tirmizi, Byu 8, (1216); Buhari, (senetsiz olarak kaydetmitir) Byu, 19; bnu Mace, Ticarat 47, (22

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0250
Ravi: bnu Ebi Evfa
Tanım: Bir adam arya satmak zere mal koydu. Mslmanlardan biri alc knca, onu ikna iin, "senin vermediin paray dedim" diye Allah'a kasem etmiti. Bunun zerine u ayet nazil oldu: "Allah'n ahdini ve yeminlerini az bir deere deienler var ya, ite onlarn ahirette bir paylar yoktur. Allah, kyamet gn, onlara hitab etmeyecek, onlara bakmayacak, onlar temize karmayacaktr. Elem verici azab onlar iindir" (Al-i mran, 77)

Kaynak: Buhari, Byu 27, Tefsir 3, 3

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0251
Ravi: Amr bnu Dinar
Tanım: Nevvas adnda biri vard. Yannda su ime hastas bir deve vard, bnu mer (ra) bu deveyi ortandan satn ald. Orta kendisine uraynca: "u devemiz var ya onu sattk" dedi: Orta "kime" deyince "u u evsafta bir yalya" diye tarif etti. Orta: "ylemi, amma da yaptn, vallahi o zat bnu mer'dir" dedi: "Sonra bnu mer (ra)'e gelerek: "Ortam sana su ime hastas bir deve satm, durumunu da sana sylememi" dedi. bnu mer: "yleyse gtr onu" dedi. Adam gtrmek zere tutunca: "Brak deveyi, Resulullah (sav)'n hkmne razyz, sirayet yoktur" buyurdu.

Kaynak: Buhari, Byu 36

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0252
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Resulullah (sav) arda bir yiyecek ynna rastlaynca elini yna daldrp kard. Parmaklarna rutubet bulat. Adama: "Ey satc nedir bu?" diye kt. Adam: "Ey Allah'n Resul, yamur slatt,deyince: "Bu yal ste getirip, herkesin grmesini salyamaz miydin? Kim bizi aldatrsa o bizden deildir" buyurdu.

Kaynak: Mslim, man 164, (102); Tirmizi, Byu 74, (1315); Ebu Davud, Byu, 52, (3452); bnu Mace, Ticarat,

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0253
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Ebu Davud ve Tirmizi'nin rivayetlerinde u ziyade mevcuttur: "Resulullah (sav)'a "elini yna daldr" diye vahyedildi, o da elini daldrd. Yn slakt. "Aldatan bizden deildir" buyurdu."

Kaynak: Ebu Davud, Byu, 52, (3452); Tirmizi, Byu 74, (1315)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0254
Ravi: Ukbe bnu Amir
Tanım: Mslman bir kimsenin, bir malda kusur olduunu bildii halde, mteriye haber vermeden satmas haramdr. (Buhari, bunu bir babn balnda kaydetmitir.)

Kaynak: Buhari, Byu 19

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]