Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· (Bir gn): "Ey Allah'n Resul! Kurtuluumuz nasl olacak?" diye sormutum, yle cevap verdiler: "Dilini tut, evini genilet, gnahlarna da ala!"

[ Tirmizi, Zhd 61, (2408) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/BEY (ALIM-SATIM) BLM/Ayp Sebebiyle Mal Geri Vermeye Dair

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 0374
Ravi: Aie
Tanım: Bir adam bir kle satn ald. Kle, Allah'n diledii kadar (bir mddet) adamn yannda ikamet etti. Sonra adam klede bir kusur tesbit etti. Bunun zerine Hz. Peygamber (sav)'e gelerek ikayette bulundu ve eski sahibine iade etti. Eski sahibi: "Ey Allah'n Resul, (yannda kald mddete) klemi kulland, ondan istifade etti" dedi. Resulullah (sav): "Harac (menfaat), zamin (kefil) olana aittir" buyurdu.

Kaynak: Ebu Davud, Byu 71, (3508, 3509, 3510); Tirmizi, Byu 53 (1285); Nesai, Byu 16, (8,254-255); bnu M

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0375
Ravi:
Tanım: Nesai'nin bir rivayeti yledir: Resulullah (sav) menfaatin, zamin olana aid olduuna hkmetti ve zamin olmayan kimsenin menfaat talebini yasaklad. Tirmizi hazretleri, "Menfaat, zamin olana aittir" szn yle aklad: "Burada zamin o kimsedir ki, bir kle satn alr, bir mddet onu hizmetlenir, sonra onda bir kusur tesbit eder ve bu sebeple kleyi satcsna iade eder. Bu durumda, kleden hasl olan menfaat mteriye aittir. Zira kle, ayet helak olsayd, mterinin mal olarak helak olacakt. Buna benzeyen btn meselelerde menfaat, zamin olana aittir."

Kaynak:

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0376
Ravi: Ukbe bnu Amir
Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Klenin mddeti gndr. ayet mteri, bir hastala rastlarsa, herhangi bir delil ibraz etmeden kleyi satana geri verir. gnden sonra hastala rastlarsa, bu hastaln, satn ald zamana ait olduu hususunda delil ibraz etmesi gerekir."

Kaynak: Ebu Davud, Byu 72, (3506)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0377
Ravi: Ebu Seleme bnu Abdirrahman bni Avf
Tanım: Abdurrahman bnu Avf (ra), Asm bnu Adiy'den bir cariye almt. Cariyenin evli olduunu anlad ve derhal geri verdi."

Kaynak: Muvatta, Byu 8 (2,617)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 0378
Ravi: bnu mer
Tanım: Anlattna gre, kendisi, sekizyz dirheme bir kle satar ve satarken "kusursuz" olduunu syler. Ancak, satn alan kimse bilahere: "Klede bir hastalk var bana sylemedin" der. htilaf Hz. Osman (ra)'a gtrlr. Adam: "Klede hastalk olduu halde, haber vermeksizin bana satt" der. Abdullah (ra): "Ben onu kusursuz olarak sattm" der. Hz. Osman (ra) satt zaman klede kusur olduunu bilmediine dair yemin etmesine hkmetti. Abdullah yemin etmekten imtina ederek, kleyi geri ald. Kle yannda shhatine kavutu. Sonra onu yeniden satt ve bu sefer binbeyz dirhem ald.

Kaynak: Muvatta, Byu 4, (2, 613)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]