Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sav)' iittim yle diyordu: "Zincirlere bal olarak cennete sevkedilen bir zmrenin haline Rabbimiz taccb (hayret) etti" Ebu Davud: "Harp esiri yakalanr, zincire vurulur sonra da Mslman olur" diyerek aklamtr.

[ Buhari, Cihad 144; Ebu Davud, Cihad 124, (2677) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/KUR'AN'IN TLAVET VE KIRAATI BLM/Kraat htilafnn Cevaz Hakknda

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 0911
Ravi: mer bnu'l-Hattab
Tanım: Hiam bnu Hakim bni Hizam', Furkan suresini farkl ekillerde okurken dinledim. Resulullah (sav) bana bu ekillerden hibiriyle okumamt. Namazn iinde adamn zerine atlacak oldum. Kendimi zorla zabtedip namaz bitirmesini bekledim. Selam verir vermez ridasndan tutup kendime doru ektim ve: "Sana bu sreyi (byle okumay) kim retti?" diye sordum. Hiam: "Onu bana Resulullah (sav) retti!" demez mi! (Tepem att): "Yalan sylyorsun, onu Resulullah (sav) bana da retti, ama senin okuduuna hi benzemiyor!" dedim. Adam derdest edip doru Resulullah (sav)'a gtrdm. "Ey Allah'n Resul," dedim, "bu adam Furkan sresini, bana hi okumadn ok farkl ekillerde okuyor grdm!" Resulullah, skunetle: "Hele yakasn sal!" diye emretti ve ona dnerek: "Ey Hiam oku bakalm!" dedi. Hiam, kendisinden iittiim ekilde, sreyi yeniden okudu. Resulullah (sav) bana ynelerek: "Evet, sre bu ekilde indirildi" buyurdu. Sonra bana: "Ey mer," dedi. "Sen de oku". Ayn sureyi ben de, bana retmi olduu ekilde okudum. Bunun zerine Resulullah (sav) u aklamay yapt: "Evet sure bu ekilde (de) nazil oldu. Biliniz ki, bu Kur'an yedi harf (ekil) zere indirilmitir. Bunlardan hangisi kolaynza gelirse onunla okuyun."

Kaynak: Buhari, Fedailu'l-Kur'an 5, 27, Husumat 4, Tevhid 53; Mslim, Msafirin 270, (818); Ebu Davud, Salat

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]