Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her kim akam olunca Ha-mim el-M'min sresini batan (4.) ayetine kadar ve ayete'l-Krsi'yi okuyacak olursa bu iki Kur'an kraati sayesinde sabaha kadar muhafaza olunur. Kim de ayn eyleri sabahleyin okursa onlar sayesinde akama kadar muhafaza edilirler."

[ Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 2, (2882) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/HLAFET VE MAMETLE LGL BLM/Emir Olmann Ktl

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 1709
Ravi: Mikdam bnu Ma'dikerib
Tanım: Resulullah (sav) omuzuma vurdu ve: "Ey Kudeym (Mikdamck)! Emir, katip, arif olmadan lrsen kurtulua erdin demektir!" dedi.

Kaynak: Ebu Davud, Harac 5, (2933)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1710
Ravi: Ebu Zerr
Tanım: Ey Allah'n Resul! dedim, "beni memur ta'yin etmez misin?" Bu szm zerine, elini omuzuma vurdu ve sonra da: "Ey Ebu Zerr, sen zayfsn, memurluk ise bir emanettir. (Hakkn veremediin taktirde) kyamet gn rsvaylk ve pimanlktr. Ancak kim onu hakederek alr ve onun sebebiyle zerine den vazifeleri eksiksiz eda ederse o hari" buyurdu. (Ebu Davud'un dier bir rivayetinde yle gelmitir: "Ey Ebu Zerr, ben seni zayf gryorum. Ben kendim iin istediimi senin iin de isterim. Sakn iki kii zerine amir olma, yetim malna da velilik yapma." Yine Ebu Davud'un bir dier rivayeti [Hara 5, (2934)] yle: "Resulullah (sav) buyurdu ki: "Ariflik haktr, halka ariflik gereklidir, ancak arifler atetedir.")

Kaynak: Mslim, maret 17, (1826); Ebu Davud, Vesaya 4, (2868); Nesai, Vesaya 10, (6, 255)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1711
Ravi: Abdurrahman bnu Semre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ey Abdurrahman! Emirlik isteme. Eer senin talebin zerine sana emirlik verilirse, istediin eyin sorumluluu sana yklenir. Eer sen talibi olmadan sana emirlik verilirse, o ite yardm grrsn. Bir i iin yemin eder, sonra da aksini yapmakta hayr grrsen, daha hayrl grdn ne ise onu yap, ettiin yemin iin de kefarette bulun."

Kaynak: Buhari, Ahkam 5, 6, Eyman 1; Mslim, maret 19, (1652); Ebu Davud, Hara 2, (2929); Tirmizi, Nzur 5

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1712
Ravi: Ebu Musa
Tanım: Yanmda amcamn evlatlarndan iki kii daha olduu halde Resulullah (sav)'n huzuruna girdim. Yanmdakilerden biri: "Ey Allah'n Resul! Allah'n sana tevdi ettii ilerden bazlar zerine bizi emir tayin et" dedi. Dieri de ayn talepde bulundu. Resulullah (sav)'n onlara cevab u oldu: "Biz, Allah'a kasem olsun, bu ie, onu taleb eden veya ona hrs gsteren hi kimseyi tayin etmeyiz!"

Kaynak: Buhari, Ahkam 7, 12, care 8, stitabe 2; Mslim, maret 7, (1733); Ebu Davud, Hara 2, (2930); Nesa

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]