Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sav), Fetih srasnda mer bnu'l-Hattab'a, Batha'da iken Ka'be'ye gelip oradaki btn suretleri ortadan kaldrmasn emretti. Resulullah (sav) oradaki btn suretler ortadan kaldrlmadka Ka'be'ye girmedi.

[ Ebu Davud, Libas 48, (4156) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/DUA BLM/Duann Fazileti Ve Vakti

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 1738
Ravi: Nu'man bnu Beir
Tanım: Resulullah (sav): "Dua ibadetin kendisidir" buyurdular ve sonra u ayeti okudular. (Mealen): "Rabbiniz: "Bana dua edin ki size icabet edeyim. Bana ibadet etmeyi kibirlerine yediremeyenler alalm olarak cehenneme gireceklerdir" buyurdu." (Gafir 60). [Metin Tirmizi'ye aittir.]

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Gafir, (2973); Ebu Davud, Salat 358, (1479)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1739
Ravi: bnu mer
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kime dua kap alm ise ona rahmet kaplar alm demektir. Allah'a taleb edilen (dnyevi eylerden) Allah'n en ok sevdii afiyettir. Dua, inen ve henz inmeyen her eit (musibet) iin faydaldr. Kazay sadece dua geri evirir. yle ise sizlere dua etmek gerekir."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 112, (3542)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1740
Ravi: Ubade bnu's-Samit
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: Yeryznde, masiyet veya sla-i rahmi koparc olmamak kaydyla Allah'tan bir talepte bulunan bir Mslman yoktur ki Allah ona dilediini vermek veya ondan onun mislince bir gnah affetmek suretiyle icabet etmesin."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 126, (3568)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1741
Ravi: Ebu'd-Derda
Tanım: Resul-i Ekrem (sav), (bir gn) sordu: "En hayrl olan ve derecenizi en ziyade artran, melikinizin yannda en temiz, sizin iin gm ve altn paralar balamaktan daha sevapl, dmanla karlap boyunlarn vurmanz veya boyunlarnz vurmalarndan sizin iin daha hayrl olan amelinizin hangisi olduunu haber vereyim mi?" "Evet! Ey Allah'n Resul!" dediler. "Allah'n zikridir!" buyurdu.

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 6, (3374); Muvatta, Kur'an 24

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1742
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allahu Teala hazretleri yle seslenir: "Beni bir gn zikreden veya bir makamda benden korkan kimseyi ateten karn!"

Kaynak: Tirmizi, Cehennem 9, (2597)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1743
Ravi: Muaz
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Akamdan (abdestli olarak) temizlik zere zikrederek uyuyan ve geceleyin de uyanp Allah'tan dnya ve ahiret iin hayr taleb eden hi kimse yoktur ki Allah dilediini vermesin."

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 105, (5042)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1744
Ravi: Cabir
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir kimse evine veya yatana girince hemen bir melek ve bir eytan alelacele gelirler. Melek: "Hayrla a!" der. eytan da: "erle a!" der. Adam, ayet (o srada) Allah' zikrederse melek eytan kovar ve onu korumaya balar. Adam uykusundan uyannca melek ve eytan ayn eyi yine sylerler. Adam, ayet: "Nefsimi, lmden sonra bana geri iade eden ve uykusunda ldrmeyen Allah'a hamdolsun. zniyle yedi semay arzn zerine dmekten alkoyan Allah'a hamdolsun" dese bu kimse yatandan dp lse ehit olur, kalkp namaz klsa faziletler iinde namaz klm olur." [Rezin ilavesidir]

Kaynak: Rezin

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1745
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah' zikreden bir cemaatle sabah namaz vaktinden gne douncaya kadar birlikte oturmam, bana smail'in oullarndan drt tanesini azad etmemden daha sevgili gelir. Allah' zikreden bir cemaatle ikindi namaz vaktinden gne batmna kadar oturmam drt kii azad etmemden daha sevgili gelir."

Kaynak: Ebu Davud, lm 13, (3667)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1746
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her gece Rabbimiz gecenin son te biri girince, dnya semasna iner ve: "Kim bana dua ediyorsa ona icabet edeyim. Kim benden bir ey istemise onu vereyim, kim bana istifarda bulunursa ona mafirette bulunaym" der." (Rivayetin Mslim'deki bir vechi yle: "Allahu Teala gecenin ilk te biri geinceye kadar mhlet verir. Ondan sonra yakn semaya inerek yle der: "Melik benim. Melik benim. Kim bana dua edecek?")

Kaynak: Buhari, Tevhid 35, Teheccd 14, Da'avat 13; Mslim, Salatu'l-Msafirin 166, (758); Muvatta, Kur'an 3

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1747
Ravi: Ebu mame
Tanım: Derdi ki: "Ey Allah'n Resul! En ziyade dinlenmeye (ve kabule) mazhar olan dua hangisidir?" "Gecenin sonunda yaplan dua ile farz namazlarn ardndan yaplan dualardr!" diye cevap verdi."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 80

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Sayfa Seçin:

1 2   


Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]