Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Anlattna gre, Hz. mer (ra)'la ierisinde Amr bnul-As (ra)'n da bulunduu bir cemaatle birlikte umre yapmtr. Sefer esnasnda su kaynaklarndan birine yakn olan bir yolda Hz. mer, sabaha doru mola verdi. (Herkes gibi kendisi de yatt. Bu esnada) ihtilam oldu. Sabah olunca kafilede, (ykanmas iin yeterli) su bulunamad. Hayvanna binip (yaknndaki) suya kadar geldi. Derhal bu ihtilamdan kalan meni bulan ykamaya balad. Derken ortalk aard. Amr bni'l-As (ra), Hz. mer'e: "Sabah oldu. Yanmzda temiz elbise var, u elbiseni (ykamay) brak, bilahare ykanr" dedi. Ancak Hz. mer kendisine: "Ey bnu'l-As, hayret dorusu! Yani sen elbise buldun diye herkes elbise mi bulacak? Allah'a yemin olsun ben senin sylediini yapsam bu bir snnet olur. Hayr, ben grdm (meniyi) ykarm ve grmediime de su iler (temizlenmi addeder)im!"dedi.

[ Muvatta, Taharet 83, (1, 50) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/DUA BLM/Duann Keyfiyeti

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 1760
Ravi: Fadale bnu Ubeyd
Tanım: Resulullah (sav) dua eden bir adamn, dua srasnda Hz. Peygamber (sav)'e salat ve selam okumadn grmt. Hemen: "Bu kimse acele etti" buyurdu. Sonra adam arp: "Biriniz dua ederken, Allahu Teala'ya hamd-u send ederek balasn, sonra Hz. Peygamber (sav)'e salat okusun, sonra da diledigini istesin" buyurdu.

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 66, (3473, 3476); Ebu Davud, Salat 368, (1481); Nesai, Sehv 48, (3, 44)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1761
Ravi: mer
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Dua sema ile arz arasnda durur. Bana salat okunmadka, Allah'a ykselmez. [Beni hayvana binen yolcunun marabas yerine tutmayn. Bana, duanzn banda, ortasnda ve sonunda salat okuyun.]" (Tirmizi, bunu Hz. mer (ra)'e mevkuf olarak rivayet etmitir. Rezin ise merfu olarak rivayet etmitir.)

Kaynak: Tirmizi, Salat 352, (486)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1762
Ravi: bnu Mes'ud
Tanım: Resulullah (sav), Hz. Ebu Bekir, Hz, mer (ra) beraber otururlarken ben namaz klyordum. (Namaz bitirip) oturunca, Allah'a sena ile zikretmeye baladm ve arkasndan Resulullah (sav)'a salat okuyarak devam ettim. Sonra kendim iin duada bulundum. (Bu tarzm beenmi olacak ki) Hz. Peygamber (sav): "te! stediin veriliyor, ite! stediin veriliyor." dedi.

Kaynak: Tirmizi, Cum'a 64, (693)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1763
Ravi: beyy bnu Ka'b
Tanım: Resulullah (sav) birisine dua edecei vakit nce kendisine dua ederek balard.

Kaynak: Tirmizi, Da'avat, 10, (3382)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1764
Ravi: Ebu Musahhih el-Makrai
Tanım: Ebu Zheyr en-Nmeyri (ra)'den naklen anlatyor: "Bir gece Resulullah (sav) ile beraber ktk. Derken bir adama rastlatdk. Sual (ve Allah'tan talep) hususunda ok srarl idi. Resulullah (sav) onu dinlemek zere duraklad. Ve: "Eer (duay) sonlandrrsa vacib oldu!" buyurdu. Kendisine: "Ne ile sonlandrrsa ey Allah'n Resul!" denildi. "Amin ile" dedi, uzaklat. Adama: "Ey flan! Duan aminle tamamla ve de gzn aydn olsun!" dedi.

Kaynak: Ebu Davud, Salat 172, (938)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1765
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri dua edince "Ya Rabb! Dilersen beni affet! Ya Rabb dilersen bana rahmet et!" demesin. Bilakis, azimle (kesin bir slubla) istesin, zira Allah Teala Haretleri'ni kimse icbar edemez."

Kaynak: Buhari, Da'avat 21, Tevhid 31; Mslim, Zikr 7, (2678-79); Muvatta, Kurban 28 (1, 213); Tirmizi, Da'a

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1766
Ravi: Ebu Musa
Tanım: Bir sefere (Hayber Seferi) kmtk. Halk (yolda, bir ara) yksek sesle tekbir getirmeye balad. Bunun zerine Hz. Peygamber (sav) (mdahele ederek): "Nefislerinize kar merhametli olun. Zira sizler, sar birisine hitab etmiyorsunuz, muhatabnz gaib de deil. Sizler gren, iiten, (nerede olsanz) sizinle olan bir Zat'a, Allah'a hitab ediyorsunuz. Dua ettiiniz Zat, her birinize, bineinin boynundan daha yakndr" dedi.

Kaynak: Buhari, Da'avat 50, 67, Cihad 131, Meazi 38, Kader 7, Tevhid 9; Mslim, Zikr 44, (2704); Tirmizi, D

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1767
Ravi: Muaz
Tanım: Resulullah (sav), bir kimsenin: "Ya Rabbi, senden nimetin kemalini taleb ediyorum" dediini iitmiti. Sordu: "Nimetin kemali nedir?" "Bu bir duadr, onunla dua edip, onunla hayr (ok mal) mid ettim" dedi. Resulullah (sav) "Sordum, zira, nimetin kemali cennete girmektir, ateten kurtulmaktr" dedi. Bir bakasnn da yle dediini iitti: "Ey celal ve ikrab sahibi Rabbim!" hemen unu syledi: "Duana icabet edilmitir, (ne arzu ediyorsan) durma iste." Derken, bir bakasnn: "Ya Rabbi senden sabr istiyorum!" dediini iitmiti, ona da: "Allah'tan bela istedin, afiyet de iste!" dedi.

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 99, (3524)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1768
Ravi: Aie
Tanım: Resulullah (sav) zl dualar tercih eder, dierlerini brakrd.

Kaynak: Ebu Davud, Salat 358, (1482)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1769
Ravi: bnu Mes'ud
Tanım: Resulullah (sav) duay kere yapmaktan, istifar kere yapmaktan holanrd.

Kaynak: Ebu Davud, Salat 361, (1524)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]