Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Hz. Peygamber (sav)'n bir hasr vard, geceleri perde yapp gerisinde namaz klard, gndzleri de yayp zerine otururdu. Halk da Resulullah (sav)'n yanna dnp (gelip) aynen onun gibi namaz klmaya baladlar. Say gittike artt. Bunun zerine Resulullah (sav) onlara ynelerek unu syledi: "Ey insanlar, takat getireceiniz ileri yapn. Zira siz (dua etmekten) usanmadka Allah da sevap yazmaktan usanmaz. Allah'a en ho gelen amel, az da olsa devaml olandr." Ravi der ki: Muhammed (sav)'n ailesi bir i yapnca onu sabit klard (artk terketmez devaml yapard). Buhari'nin Ebu Hreyre (ra)'den yapt bir rivayette: "Orta yolu tutun, gzele yakn olan arayn, sabah vaktinde, akam vaktinde, bir miktar da gecenin son ksmnda yryn (ibadet edin), ar ar hedefe varabilirsiniz. Unutmayn ki sizden hi kimseye, yapt amel, cenneti kazandrmayacaktr" buyurdu. "Sen de mi (amelinle cennete gidemiyeceksin) ey Allah'n Resul?" dediler "Evet, ben de", dedi, "Allah aff ve rahmeti ile muamele etmezse ben de!" Buhari ve Nesai'de gelen bir baka rivayette: "Bu din kolaylktr. Kimse (ar gayretle) dini gemeye almasn, (baa kamaz, yine de yapamad eksiklikleri kalr ve) galibiyet dinde kalr" buyrulmutur.

[ Buhari, man 16-29, Ezan 81, Rikak 18; Mslim, Salat 283, (782); Muvatta, Salatu'l-Leyl 4, (1, 118); ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/DUA BLM/Kaza-y Hacet Duas

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 1842
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) kaza-y hacet iin helaya girdii zaman u duay okurdu: "Allahmme inni euzu bike mine'lhubsi ve'l-habais. (Allahm, pislikten ve (cin ve eytan gibi) kt yaratklardan sana snrm."

Kaynak: Buhari, Vudu 9, Da'avat 15; Mslim, Hayz 122, (375); Tirmizi, Taharet 4, (5); Ebu Davud, Taharet 3,

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1843
Ravi: Aie
Tanım: Resulullah (sav) heladan knca: "Gufraneke (affn taleb ediyorum)" derdi. (Tirmizi'nin Hz. Ali'den kaydettii dier bir rivayette yle denir: "Resulullah (sav) buyurdular ki: "Helaya girdii zaman insanolunun avretleri ile cinnilerin gzleri arasndaki perde, kiinin "bismillah" demesidir.")

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 17, (30); Tirmizi, Taharet 6, (7); bnu Mace, Taharet 10, (300)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]