Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Ebu Umeyr bnu Enes, Ensar'dan olan bir amcasndan naklen anlatyor: "Resulullah (sav) halk namaza nasl toplayaca meselesine eildi. Kendisine: "Namaz vakti olunca bir bayrak dik, onu grnce halk birbirine haber verir" dendi. Bu, Aleyhissalatu vesselamn houna gitmedi. Bunun zerine O'na, boynuz hatrlatld. Bu, yahudilerin borazan idi. Onu bu da memnun etmedi ve hatta: "Bu yahudi iidir!" dedi. Bunun zerine byk an hatrlatld. Efendimiz: "Bu hristiyanlarn iidir" dedi. Bu (konumalar)dan sonra Abdullah bnu Zeyd el-Ensari, Resulullah'n zntsne zlerek ayrld. Bunun zerine ryasnda ezan retildi."

[ Ebu Davud, Salat 27, (498) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/DUA BLM/Haprann Duas

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 1853
Ravi: Amr bnu Rebia
Tanım: Resulullah (sav)'n arkasnda namaz klan birisi, namazda haprd ve u duay okudu: "Mbarek (hayr bol), ihlasl ve ok hamdle Allah'a hamdederiz, ta Rabbimiz raz oluncaya kadar; dnya ve ahiret iindeki rzasndan sonra da (hamdimize devam ederiz)." Resulullah (sav) namazdan ktktan sonra: "Namazda dua okuyan kimdi?" diye sordu. Ancak okuyan kii skut etti. Resulullah (sav) tekrar sordu: "Duay kim okudu? Zira fena bir ey sylemedi" Bunun zerine adam: "Bendim, bu dua ile sadece hayr murad ettim" dedi. Efendimiz: "(Duanz) Rahmann Arna kadar ykseldi" buyurdu.

Kaynak: Ebu Davud, Salat 121, (770, 774); Tirmizi, Salat 296, (404); Buhari, Ezan 115, (muhtasaran); Muvatta

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 1854
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri haprnca "Elhamdlillah ala klli hal" (Her hal iin elhamdlillah) desin. Kardei de -yahut arkada da- ona ''Yerhamkallah" diye cevap versin. (Kardei bunu) kendisi iin syleyince, hapran da Yehdikmullah ve yuslih balekm (Allah size de hidayet versin ve iinizi dzeltsin) desin."

Kaynak: Buhari, Edeb 126; Ebu Davud, Edeb 99, (5033)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]