Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sav) buyurmutur ki: "Nezir keffareti, baka bir ey zikredilmemise yemin keffaretidir."

[ Mslim, Nzur 13, (1645); Ebu Davud, Eyman 31, (3323); Tirmizi, Nzur 4, (1528) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/AV BLM/Deniz Av

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 3466
Ravi: Cabir
Tanım: Resulullah (sav) bizi gazveye gnderdi. Biz yz kiilik bir gruptuk, komutanmz da Ebu Ubeyde bnu'l-Cerrah (ra) idi. Kurey'in kervann takip ediyorduk. Azmz da bir daarck iine konmu hurmadan ibaretti. Baka bir eyimiz yoklu. Ebu Ubeyde bundan bize [nce avu avu veriyordu, sonra] tane tane vermeye balad. Kendisine: "Bununla nasl idare ediyordunuz?"diye soruldu. u cevab verdi: "Biz hurmay adeta emiyorduk, bebein emmesi gibi. Sonra da zerine su iiyorduk. Bu bize geceye kadar yetiyordu. Tkendii zaman yokluk iinde kaldk, iki hafta sahilde ikamet ettik, iddetli alk geirdik. yle ki aa yapraklar yedik. Ordumuza yaprak ordusu dendi. (Bu esnada) deniz bize anber (balinaya benzer bir balk, adabal) denen bir hayvan att. Ebu Ubeyde (ra) buna nce, "meytedir (yani letir, yenmesi haramdr)" dedi. Sonra da: "Hayr, meyte deildir, bizler Resulullah (sav)'n elileriyiz, Allah iin buradayz, stelik muzdar durumdayz" dedi. Ondan iki hafta boyu yedik. Yandan da srndk. Hatta vcudumuz kendine geldi, eski halini ald. Ebu Ubeyde, hayvann kaburgalarndan bir kemik alp yere dikti. Sonra en boylu ahs ve en boylu deveyi arad. Adam deveye bindirildi ve kaburgann altndan geti. Hayvann gz ukurunun iine tam drt kii oturdu. Gznden nice klle ya kardk. Etinden kendimize azk yaptk. Medine'ye gelince durumu Resulullah (sav)'a anlattk. "Bu, Allah'n sizin iin (denizden) kard bir rzktr. Beraberinizde, etinden hala var m?" buyurdu. Biz de bir miktar gnderdik. O, bundan yedi.

Kaynak: Buhari, Sayd 12, irket 1, Cihad 124, Megazi 64; Mslim, Sayd 17, (1935); Muvatta, Sfatu'n-Nebiyy 2

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 3467
Ravi: Cabir
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Denizin dar att veya yarsndan ekildii bal yiyin. Denizin iinde lm ve suyun stne km (tafi) bal yemeyin."

Kaynak: Ebu Davud, Et'ime 36, (3815)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]