Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Bir gen kz Resulullah (sav)'a gelerek: "Babam beni kendisinin oluna nikahlad, ta ki benimle onun alakln gidersin. Ama ben istemiyorum" dedi. Aleyhissalatu vesselam, babasna adam gndererek getirtti ve evlenme iini kza brakt. Bunun zerine kz: "Ey Allah'n Resul! Ben imdi, babamn yaptna izin verdim. Esasen ben kadnlara bu meselede babalara (icbar) yetkisi olmadn gstermek istedim!" dedi.

[ Nesai, Nikah 36, (6, 87); bnu Mace, Nikah 12, (1874) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/FEZAL BLM/Sahabelerden Bazlarnn Faziletleri - Zeyd bnu H

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 4423
Ravi: bnu mer
Tanım: Resulullah (sav) askeri bir sefere hazrlam, askerlerin bana da same bnu Zeyd'i komutan yapmt. (same siyahi bir azadlnn olu olmas hasebiyle) onun komutanlndan memnun kalmayan baz kimseler dedikodu yaptlar. (Sylenen yersiz szler kulana ulam olan) Resulullah (sav): "Onun komutanl hususunda dedikodu yapan sizler, ayn dedikoduyu daha nce babasnn komutanl iin de yapmtnz, Allah'a yemin olsun! O komutanla layk idi. Ve o, bana, insanlarn en sevgililerindendi. Bu da, bana ondan sonra insanlarn en sevgili olanlarndandr" buyurdu.

Kaynak: Buhari, Fezailu'l-Ashab 17, Megazi 42, 87, Eyman 2, Ahkam 33; Mslim, Fezailu's-Sahabe 63, (2426); T

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4424
Ravi: bnu mer
Tanım: mer, same bnu Zeyd'e (fey'den) binbeyz (dirhemlik) pay ayrmt. Bana ise bin (dirhemlik) pay verdi. "Niye same'yi benden stn tuttun? Vallahi hibir savata benden ileri gemi deil (yani ben de onun katld her savaa katldm) dedim. Bana u cevab verdi: "Ey oulcuum! Zeyd (ra), Resulullah (sav) nezdinde babandan daha sevgili idi. same (ra) da Resulullah (sav)'a senden daha sevgilidir. Ben Resulullah (sav)'n sevgisini kendi sevgime tercih ettim."

Kaynak: Tirmizi, Menakb, (3815)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]