Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Veda haccndan Resulullah (sav)'la, beraber dndk. (Yolda konuurken) bazlarmz "Yedi ta attm" bazlarmz da: "Alt ta attm" diyordu, kimse kimseyi bu sebeple knamyordu."

[ Nesai, Hacc 227, (5,275) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/FEZAL BLM/Sahabelerden Bazlarnn Faziletleri - Cleybib (r

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 4460
Ravi: Ebu Berze el-Eslemi
Tanım: Resulullah (sav) gazvelerinden birinde idi. Allah Teala Hazretleri ganimet nasib etti. Ashab'na: "Arkadalarnzdan herhangi bir kayp verdiniz mi?" diye sordu. "Evet!" dediler. "Falanca, falanca ve falanca!" Resulullah yine sordu: "Baka bir kaybnz var m?" Ashab: "Evet! Falanca, falanca, falanca!" dediler. Aleyhissalatu vesselam yine sordu: "Baka bir kaybnz yok mu?" "Hayr! Yok!" dediler. "Ama ben Cleybib'i kaybettim [Onu arayn!]" emretti. Ashab onu arad ve ldrm olduu yedi kiinin yannda bulundu. Dmanlar da onu ldrmlerdi. Aleyhissalatu vesselam gidip baucunda durdu ve: "O, yedi kiiyi ldrm, onlar da onu ldrmler! Bu bendendir, ben de ondanm. Bu bendendir, ben de ondanm" buyurdu. Sonra Cleybib'i kollar arasna ald. Ona, Resulullah'n kollarndan baka yatak olmamt. Ravi devamla der ki: "Ona bir mezar kazld, Kabrinin iine konuldu." Gusledildiini zikretmedi.

Kaynak: Mslim, Fezailu's-Sahabe 131, (2472)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]