Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Bir adam, Allah, dmanndan kurtard takdirde kendisini kurban etmeye nezretmiti. Durumu gelip bnu Abbas (ra)'a sordu. O da, hizmetisi Mesruk'a sormasn syledi. Adam ona sorunca, Mesruk: "Sen kendini kurban etme. nk, eer m'min biriysen, m'min bir can ldrm olacaksn; yok eer kafirsen, cehenneme gitmede acelecilik etmi olacaksn. En iyisi, bir ko satn al, bunu Mslmanlar iin kes. nk shak aleyhisselam senden daha hayrldr. O bir ko ile fidyelendi" diye cevap verdi. Adam bu cevab bnu Abbas (ra)'a haber verdi. Bunun zerine: "Sana, ben de byle fetva vermeyi dnmtm!" dedi. [Rezin tahric etmitir.]

[ Rezin ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/FEZAL BLM/Yeryznde Faziletli Yerler

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 4609
Ravi: Amr bnu Avf
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bu din Hicaz'a ekilecek. Tpk ylann deliine ekildii gibi. (Allah'a kasem olsun!) Yaban keisinin dan tepesine snmas gibi, din de Hicaz'a snacaktr. Bu din garip olarak balad, tekrar gariplie dnecektir. Gariplere ne mutlu. O garipler ki, benden sonra insanlarn snnetimden bozduklar eyi slah edecekler."

Kaynak: Tirmizi, man 13, (2632)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4610
Ravi: Cabir
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kabalk ve kalp katl arktadr, iman ise Hicaz ahalisi ierisindedir."

Kaynak: Mslim, man 92, (53)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4611
Ravi: Cabir
Tanım: Resulullah (sav)' iittim, yle diyordu: "eytan artk Arap yarmadasnda namaz klanlarn kendisine ibadet etmelerinden midi kesti. Ancak onlar aldatacaktr."

Kaynak: Mslim, Mnafkun 65, (2812)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4612
Ravi: bnu ihab
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ceziret'l-Arap'ta iki din itima edemez." bnu ihab devamla der ki: "Hz. mer bu meseleyi, kesin bir kanaat ve yakin elde edinceye kadar aratrd. Grd ki, Resulullah gerekten bunu sylemi. Bunun zerine Hayber Yahudilerini srgn etti."

Kaynak: Muvatta, Cami' 18, (2, 892, 893)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4613
Ravi: mer
Tanım: Resulullah (sav)'n yle sylediini iittim: "Arap yarmadasndan Hristiyan ve Yahudileri mutlaka karacam, orada Mslman olmayan brakmayacam." Said bnu Abdilaziz der ki: "Arap yarmadas, el-Vadi'(l-Kura)dan Yemen'in uzak ksmna, Irak snrna, denize kadar olan ksmdr."

Kaynak: Mslim, Cihad 63; Ebu Davud, Harac 28, (3030); Tirmizi, Siyar 43, (1606)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4614
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Size Yemenliler geldi. Onlar, ince ruhlu ve yufka yrekli insanlardr. man Yemenlidir, hikmet de Yemenlidir. Kfrn ba ark cihetindedir. Bbrlenme ve kibirlenme deve besleyenlerdedir. Skunet ve vakar koyun (besleyenler)dedir."

Kaynak: Buhari, Menakb 1, Megazi 74, Bed''l-Halk 14; Mslim, man 84, (52); Tirmizi, Fiten 61, (2244)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4615
Ravi: bnu Amr bni'l-As
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir hicretten sonra bir hicret daha olacak. Arz ehlinin hayrllarna Hz. brahim'in hicret ettii yer (am) gereklidir. Arzda, ahalisinin erirleri kalr. Arzlar, onlar (br dnyaya) atar. Allah Teala da onlardan holanmaz. Onlar ate, maymunlar ve hnzrlarla birlikte hareder."

Kaynak: Ebu Davud, Cihad 3, (2482)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4616
Ravi: Zeyd bnu Sabit
Tanım: Biz bir gn Resulullah (sav)'n yannda idik. Paralar zerinde Kur'an (ayetlerini) tanzim ediyorduk. Aleyhissalatu vesselam: "am'a ne mutlu!" buyurdular. Ben: "Bu mutluluk nereden geliyor ey Allah'n Resul?" diye sordum. "nk," buyurdular. "[Rahman'n] melekleri onun zerine kanatlarn geriyorlar!"

Kaynak: Tirmizi, Menakb, (3949)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4617
Ravi: bnu Havale
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bu i, sizin bir ksm toplu gruplara ayrlmanza mncer olacak: am'da bir grup, Yemen'de bir grup, Irak'da bir grup!" "yleyse" dedi, "sana am' tavsiye ederim! nk oras, Allah'n, arznda mmtaz kld yerdir. Allah kullar arasnda sekin olanlar oraya tahsis eder. Ancak (oraya gitmekten) imtina ederseniz, size Yemen'inizi tavsiye eder, (oradaki) havuzlarnzdan iin derim. Zira Allah, am ve ahalisini (fitnelerden koruma hususunda) bana garanti verdi."

Kaynak: Ebu Davud, Cihad 3, (2483)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4618
Ravi: Ebu'd-Derda
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Guta'daki sava srasnda Mslmanlarn sna, am ehirlerinin en hayrls olan Dmek denen ehrin yaknndadr."

Kaynak: Ebu Davud, Melahim 6, (4298), Snnet 9, (4639)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Sayfa Seçin:

1 2   


Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]