Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kaplarn azlarn rtn, daarck (ve tuluklarn) azn balayn." (Mslim'in bir rivayetinde u ziyade var: "Zira ylda bir gece vardr ki onda veba yaar. ayet az ak kaba veya basz daarca rastlarsa bu vebadan ona mutlaka iner." el-Leys dedi ki: "Bizim yanmzdaki acemler bundan kanun-u evvel aynda saknrlar.")

[ Buhari, Eribe 22, Bed''l-Halk 11, 14, sti'zan 49,50; Mslim, Eribe 96-99, (2012-2014); Ebu Davud ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/FEZAL BLM/ocuk lm

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 4689
Ravi: Ebu Said
Tanım: Kadnlar Resulullah (sav)'a dediler ki: "Ey Allah'n Resul! Sizden (istifade hususunda) erkekler bize galip kt (yeterince sizi dinleyemiyoruz). Bize mstakil bir gn ayrsanz!" Resulullah (sav) bunun zerine onlara bir gn verdi. O gnde onlara vaaz u nasihat etti, baz emirlerde bulundu. Onlara syledikleri arasnda u da vard: "Sizden kim, kendinden nce ocuunu gnderirse, onlar mutlaka kendisine atee kar bir perde olur!" Bir kadn sormutu: "Ey Allah'n Resul! Ya iki ocuu lmse?" "ki de olsa!" buyurmulard.

Kaynak: Buhari, lm 36, Cenaiz 6, 'tisam 9; Mslim, Birr 152, (2633)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4690
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "M'minlerden birinin ocuu lr ve ona da ate deerse, bu ok hafif bir alev yalamasdr."

Kaynak: Buhari, Cenaiz 6, Eyman 9; Mslim, Birr 150-164, (2632-2635); Muvatta, Cenaiz 38, (1, 235); Tirmizi,

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4691
Ravi: bnu Abbas
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "mmetimden kimin iki ncs varsa, onlarla birlikte cennete girer!" Hz. Aie (ra) sordu: "Bir ncs olan?" "Bir ncs olan da, ey (hayrda) muvaffak olan!" buyurdular. Hz. Aie tekrar sordu: "mmetinden hi nc gndermeyen?" "Ben, mmetimin ncsym, (efaatimle onlar cennete ben sevkedeceim. Hatta ben btn nclerin en byym. nk cret, ekilen meakkate gre byr). Benim ki gibisine de hedef olmayacaklar. (Onlarn beni nden gndermekten daha byk bir kayplar, daha acl bir musibetleri yoktur ve olmayacak da. Zira vahiy kesilmi oldu.)"

Kaynak: Tirmizi, Cenaiz 64, (1062)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]