Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim Allah'a ve ahirde inanyorsa, misafirine 'caize'sini ikram etsin." Yanndakiler sordular: "Ey Allah'n Resul! Caizesi de nedir?" Aleyhissalatu vesselam aklad: "Bir gecesi ve gndzdr. Misafirlik gndr. Bundan fazlas sadakadr. Misafire, ev sahibini gnaha sokuncaya kadar yannda kalmas ho deildir. Tekrar sordular: "Misafir ev sahibini nasl gnaha sokar?" Aleyhissalatu vesselam aklad: "Adamn yannda ikamet eder kalr, halbuki kendisine ikram edecek bir eyi yoktur."

[ Buhari, Edeb 85, 31, Rikak 23; Mslim, Lukata 77, (48); Muvatta, Sfatu'n-Nebiyy 22, (2, 929); Ebu D ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/FEZAL BLM/lm Ve Allah'a Kavuma Sevgisi

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 4692
Ravi: Ubade bnu's-Samit
Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim Allah'a kavumay severse, Allah da ona kavumay sever. Kim Allah'a kavumaktan holanmazsa Allah da ona kavumaktan holanmaz!" Hz. Aie (ra): "Biz lmekten holanmayz" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Kasdimiz bu deil. Lakin, m'mine lm gelince, Allah'n rzas ve ikramyla mjdelenir. Ona, nnde (lmden sonra kendisini bekleyen) eyden daha sevgili birey yoktur. Bylece o, Allah'a kavumay sever, Allah da ona kavumay sever. Kafir ise, lm kendisine gelince Allah'n azab ve cezasyla mjdelenir. Bu sebeple ona nnde (kendini bekleyenlerden) daha menfur bir ey yoktur. Bu sebeple Allah'a kavumaktan holanmaz, Allah da ona kavumaktan holanmaz."

Kaynak: Buhari, Rikak 41; Mslim, Zikr 14, (2683); Tirmizi, Cenaiz 67, (1066); Nesai, Cenaiz 10, (4, 10)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]