Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sa) buyurdular ki: "nsanda bulunan en erli ey ar cimrilik ve iddetli korkudur."

[ Ebu Davud, 22, (2511) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/KADER BLM/ocuklarn Hkm

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 4829
Ravi: Aie
Tanım: Bir ocuk lmt. Ben: "Ne mutlu ona! Cennet kulanndan bir ku oldu!" dedim. Aleyhissalatu vesselam: "Sen Allah'n cenneti de cehennemi de yarattn, beriki iin de teki iin de ahali yarattn bilmiyor musun?" buyurdular.

Kaynak: Mslim, Kader 30, (2662); Nesai, Cenaiz 58, (4, 57); Ebu Davud, Snnet 18, (4713)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4830
Ravi: bnu Abbas
Tanım: Resulullah (sav)'dan mriklerin ocuklar hakknda sorulmutu. "Allah onlar yaratt zaman ne yapacaklarn iyi biliyordu!" buyurdular.

Kaynak: Buhari, Kader 3, Cenaiz 93; Mslim, Kader 28, (2660); Ebu Davud, Snnet 18, (4711); Nesai, Cenaiz 60

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4831
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Adem ve Musa aleyhimasselam mnakaa ettiler. Musa, Adem'e: "lediin gnahla insanlar cennetten karan ve onlar ekavete (bedbahtla) atan sensin deil mi!" dedi. Adem de Musa'ya: "Sen, Allah'n risalet vermek suretiyle setii ve hususi kelamna mazhar kld kimse ol da, daha yaratlmamdan [krk yl] nce Allah'n bana yazd bir iten dolay beni ayplamaya halk (bu olacak ey deil)!" diye cevap verdi." Resulullah devamla dedi ki: "Hz. Adem Musa'y ilzam etti!"

Kaynak: Buhari, Kader 11, Enbiya 31, Tefsir, Ta-ha 1, 3, Tevhid 37; Mslim, Kader 13, (2652); Muvatta, Kader

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4832
Ravi: mer bnu'l-Hattab
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Musa aleyhisselam: "Ey Rabbim! bizi ve kendisini cennetten karan Adem'i bize bir gster!" diye niyazda bulundu. Hak Teala ve Tekaddes hazretleri de babas Adem aleyhisselam' ona gsterdi. Bunun zerine Hz. Musa: "Sen babamz Adem misin?" dedi. Adem: "Evet!" deyince: "Yani sen, Allah'n kendi ruhundan fledii kimsesin. Sana btn isimleri retti, meleklere emretti ve onlar da sana secde ettiler yle deil mi?" diye sordu. Adem yine: "Evet!" dedi. Hz. Musa sormaya devam etti: "yleyse sen niye bizi ve kendini cennetten kardn?" Bu soru zerine Hz. Adem: "Sen kimsin ?" dedi. O: "Ben Musa'ym!" deyince: "Yani sen, Allah'n risalet vererek mmtaz kld kimsesin. Sen Beni srail'in peygamberi, perde gerisinde Allah'n konutuu kimsesin. Allah seninle kendi arasna mahlukatndan bir eli de koymad deil mi?" dedi. Hz. Musa "Evet!" deyince; Hz. Adem: "yleyse sen, (bu sylediin eyin) ben yaratlmazdan nce Allah'n (kader) kitabnda yazlm olduunu grmedin mi?" dedi. Hz. Musa "Evet!" deyince: "yleyse Allah'n kazas (hkm) benden nce cereyan etmi bir ey hakknda beni niye levmediyorsun?" dedi." Aleyhissalatu vesselam, devamla: "Hz. Adem, Musa'y ilzam etti. Hz. Adem Musa'y ilzam etti. Hz. Adem, Musa aleyhimesselam' ilzam etti" buyurdular.

Kaynak: Ebu Davud, Snnet, 17, (4702)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]