Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sa) fareye fuveysika der ve unu ilave ederdi: "Ben bunu meshe uramlardan biliyorum. nk o, kendisine (imesi iin) deve st konulsa onu imez. Ama koyun st verilse onu ier." [Rezin tahri etmitir. Buhari'de kaydedilmitir (Bed''l-Halk 15; Mslim, Zhd 62, (2997)]

[ Buhari, Bed''l-Halk 15; Mslim, Zhd 62, (2997) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/KADER BLM/Kaderiyye'nin Zemmi

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 4833
Ravi: Huzeyfe
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her mmetin Mecusileri vardr. Bu mmetin Mecusileri "kader yoktur!" diyenlerdir. Bunlardan kim lrse cenazelerinde hazr bulunmayn. Onlardan kim hastalanrsa ona ziyarette bulunmayn. Onlar Deccal bldr. Onlar Deccal'e ilhak etmek Allah zerine bir haktr."

Kaynak: Ebu Davud, Snnet 17, (4692)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4834
Ravi: bnu mer
Tanım: Resulullah (sav) yle buyurmutur: "Kaderiye frkas, bu mmetin Mecusileridir. Eer hastalanrlarsa ziyaret etmeyin, lrlerse cenazelerine katlmayn."

Kaynak: Ebu Davud, Snnet 17, (4691)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4835
Ravi: bnu mer
Tanım: Resulullah (sav) yle buyurmutur: "Kader ehli ile dp kalkmayn, onlara dava amayn."

Kaynak: Ebu Davud, Snnet 17, (4720)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4836
Ravi: bnu Abbas
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "mmetimde iki snf vardr ki, onlarn islam'dan nasipleri yoktur: Mrcie ve Kaderiye."

Kaynak: Tirmizi, Kader 13, (2150)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4837
Ravi: Nafi
Tanım: Bir adam bnu mer (ra)'e gelerek: "Falan kimse sana selam ediyor!" diyerek, aml birisinden selam getirdi. bnu mer (ra): "Bana ulatna gre, o kimse kaderi inkar ediyormu. Eer o byle bir bid'a fikre sapland ise, sakn ona benden selam syleme! Zira ben, Resulullah (sav)' iittim: "Bu mmette hasf (yere batrma), mesh (suret deimesi) [ve kazf = ta yamas)] olacak. Bu musibetler kaderi inkar edenlere gelecek."

Kaynak: Ebu Davud, Snnet 7, (4613); Tirmizi, Kader 7, (2153, 2154)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4838
Ravi: bnu Amr bni'l-As
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah mahlukatn miktarlarn, semavat ve arz yaratmazdan elli bin sene evvel, ar da su zerinde iken yazd."

Kaynak: Mslim, Kader 16, (2663); Tirmizi, Kader 18, (2157)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4839
Ravi: Ebu Azze
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah bir kulunun bir memlekette lmesini takdir etti mi, onu oraya -veya orada bulunan bir eye dedi- muhta klar."

Kaynak: Tirmizi, Kader 11, (2148)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4840
Ravi:
Tanım: mam Malik'e ulatna gre, yas bnu Muaviye'ye, "Kader hakknda fikrin nedir?" diye sorulmu da o u cevab vermitir: "(Benim fikrim) kzmn fikridir!" Bu szle, onun srrn ancak Allah'n bildiini sylemek istemitir, yas, anlayta darb- mesel olmutu. (Bir gn) bir adam ona kader hakknda sordu: "Kadere inanmyor musun?" dedi. Adam: "Elbette inanyorum!" deyince: "Bu kadar sana yeter! (Fazlas senin iin malayanidir). Zira Ali bnu Hseyin, babas (Hz. Ali bnu Ebi Talib) (ra)'dan bana nakletti ki, Resulullah (sav) yle buyurmulardr: "Kiinin malayani eyleri terketmesi, onun Mslmanlnn gzelliindendir!" Yine ona ulatna gre Lokman'a: "Sende grdmz (bu fazilet)in sebebi nedir?" diye sorulunca u cevab vermitir: "Emaneti eda, doru sz ve beni ilgilendirmeyen eyleri terketmem!" [Rezin tahric etmitir. (Rivayette geen "Kiinin malayaniyi terketmesi slam'nn gzelliindendir" eklindeki Resulullah (sav)'n bu sz u kaynaklarda geer: Muvatta, Hsn Hulk 3, (2, 903); Tirmizi, Zhd 11, (2318, 2319); bnu Mace, Fiten 12, (2976); Rivayetin sonundaki "Yine ona ulatna gre Lokman'a..." ksm da, Muvatta'da gelmitir (Kelam 17, 2, 990)]

Kaynak: Rezin

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]