Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sav) (Veda haccnda) umre iin ihrama girdi. Ashab ise (ra) hacc iin ihrama girdi. (Mekke'ye varnca) ne Resulullah (sav) ne de beraberinde kurbanlklar olanlar ihramdan kmadlar. Geri kalanlar ihramdan ktlar."

[ Mslim, Hacc 196, (1239) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/KATL BLM/Kendini ldrenin Hkm

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 4922
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim kendisini dadan atarak intihar ederse o cehennemlik olur. Orada ebedi olarak kendini dadan atar. Kim zehir ierek intihar ederse, cehennem ateinin iinde elinde zehir olduu halde ebedi olarak ondan ier. Kim de kendisine demir saplayarak intihar ederse, cehennemde ebedi olarak o demiri karnna saplar."

Kaynak: Buhari, Tbb 56; Mslim, man 175, (109); Tirmizi, Tbb 7, (2044, 2045); Nesai, Cenaiz 68, (4, 66, 6

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4923
Ravi: Ebu Hreyre
Tanım: Resulullah (sav) ile birlikte Hayber Gazvesi'nde hazr bulunduk. Mslman olduunu syleyen bir adam iin de, Efendimiz: "Bu, ate ekimdendir!" buyurdular. Sava balaynca ok iddetli ekilde savat ve yara ald. Ashabtan bazs: "Ey Allah'n Resul dedi, az nce ate ehlinden dediiniz kimse, ok iddetli ekilde kahramanca savata ve de ld!" dediler. Resulullah (sav), yine: "Cehenneme (gitmitir)" buyurdular. Bu cevap zerine Mslmanlardan bazlar nerdeyse pheye decekti. Askerler bu halde iken, (sav)'a: "O asker henz lmemi, ancak ar ekilde yaralanm!" dediler. Gece olunca, adam yaraya dayanamad. Klncnn keskin tarafn alp zerine yklendi ve intihar etti. Durum Aleyhisalatu vesselam'a haber verildi. Bunun zerine: "Allahu ekber!" buyurdular ve devam ettiler: "ehadet ederim ki, ben Allah'n kulu ve Resulym!" Sonra Hz. Bilal (ra)'e halk iinde yle ilan etmesini emrettiler: "Cennete sadece Mslman nefisler girecek. uras muhakak ki, (slam'n lehine olan ameller kiinin imanna delil deildir), Allah bu dini, facir bir kimse ile de glendirir."

Kaynak: Buhari, Cihad 182, Megazi 38, Kader 5; Mslim, man 173, (111)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 4924
Ravi: Cabir bnu Semre
Tanım: Resulullah (sav)'a, intihar eden bir kimse haber verilmiti, "Ben zerine namaz klmyorum!" buyurdular."

Kaynak: Ebu Davud, Cenaiz 61, (3185)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]