Sûre: AHZÂB Sûresi(33)
Ayet No:56Bu ayeti dinleyin

33. 56. Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.Kur'an-ı Kerim
Tamamı için tıklayınız
 
KÜTÜB-İ SİTTE

· Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cuma namazn zrsz olarak kim terkedecek olursa bir dinar para tasadduk etsin, (bu kadar) bulamazsa, yarm dinar tasadduk etsin."

[ Ebu Davud, Salat 211, (1053-1054); Nesai, Keffaret 3, (3,89); bnu Mace, kamet 93, (1128) ]

KÜTÜB-İ SİTTE'nin tamamını
okumak için tıklayın 
"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir."
Hadis-i Şerif
[Kütüb-i Sitte Anasayfası]

Kategori: Anasayfa/NEZR (ADAK) BLM/Taate Ynelik Nezir

Hadisleri Sırala: Başlık (A\D)
Şu Anki Sıralama: Başlık (A - Z)


Hadis No : 5715
Ravi: Aie
Tanım: Resulullah (sav)'n yle sylediini iittim: "Kim Allah'a itaat etmeye nezrederse hemen itaat etsin. Kim de Allah'a isyan etmeye nezrederse, sakn isyan etmesin."

Kaynak: Buhari, Eyman 28; Muvatta, Nzur 8, (2, 476); Ebu Davud, Eyman 22, (3289); Tirmizi, Nzur 2, (1526);

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 5716
Ravi: bnu Abbas
Tanım: Bir kadn hastalanmt. yle bir nezirde bulundu: "Allah Teala hazretleri bana ifa verirse, buradan gidip Mescid-i Aksa'da namaz klacam." Sonra kadn iyilemiti. Hemen yol hazrl yapt. Hz. Meymune (ra)'ye geldi, selam verip kararn anlatt. Meymune, kadna: "Hele otur, hazrladn (burada) ye, Resulullah (sav)'n mescidinde namaz kl. Zira ben O'nun yle sylediini iittim: "u mescidimde klnan bir namaz, Ka'be Mescidi hari btn mescidlerde klnan bir namazdan daha hayrldr."

Kaynak: Mslim, Hacc 510, (1396)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 5717
Ravi: Cabir
Tanım: Fetih gn bir adam kalkp: "Ey Allah'n Resul" dedi, "Ben aziz ve celil olan Allah'a nezirde bulundum ve dedim ki: "Eer Mekke'nin fethini sana myesser ederse, Beytu'l-Makdis'te iki rekat namaz klacam." Resulullah (sav) adama: "Sen urada kl!" cevabnda bulundu. Adam talebini tekrar etti. "Sen urada kl" buyurdu. Adam bir kere daha tekrar edince: "yleyse sen bilirsin" buyurdular.

Kaynak: Ebu Davud, Eyman 24, (3305)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 5718
Ravi: Hakim bnu Ebi Hrre el-Eslemi
Tanım: Anlattna gre, bnu mer (ra)'in -nceden belirttii bir gnde oru tutmaya nezreden bir kimsenin, nezrettii o gn, Kurban veya Ramazan bayramlarna rastlad takdirde, nezrini yerine getirip getirmeyecei hususunda- yle dediini iitmitir: "Resulullah (sav)'da sizin iin gzel rnek vardr. O, ne Kurban ne de Ramazan bayramlarnda oru tutmamtr. stelik o gnlerde oru tutmay uygun da grmemitir." Soru sahibi sorusunu tekrar edince bnu mer: "Resulullah (sav) nezre uymay emretmitir, iki bayram gnnde oru tutmay da nehyetmitir" demitir. Soru sahibi sorusunu yine tekrar edince eski cevabna ilavede bulunmamtr.

Kaynak: Buhari, Eyman 32, Savm 67; Mslim, Siyam 142, (1139)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 5719
Ravi: bnu Abbas
Tanım: Resulullah (sav) hutbe verirken, gnete ayakta duran bir adam grd. Bunun niye orada durduunu sordu. "Bu Ebu srail'dir, gnete durarak oru tutmaya, yiyip imemeye, glgede oturmamaya ve konumamaya nezretmitir!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Ona syleyin! Glgelensin ve konusun, ancak orucunu tamamlasn" buyurdular.

Kaynak: Buhari, Eyman 31; Muvatta, Eyman 6, 2, 475); Ebu Davud, Eyman 23, (3300)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 5720
Ravi: bnu mer
Tanım: (Babam) mer (ra) (bir gn) dedi ki: "Ey Allah'n Resul! Ben cahiliye devrinde bir gn itikat yapmay nezretmitim. -Bir rivayette Mescid-i Haram'da bir gece denmitir.- [Bunu ifa etmem gerekir mi?]" Resulullah (sav): "Nezrini yerine getir!" buyurdular.

Kaynak: Buhari, 'tikaf 5, 15, 16, Humus 19, Megazi 54, Eyman 29; Mslim, Eyman 27, (1656); Ebu Davud, Eyman

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 5721
Ravi: Ukbe bnu Amir
Tanım: Kzkardeim, Beytullah'a yaln ayak yryerek gitmeye nezretmiti. Bu hususta Resulullah'a sormam talep etti. Ben de sordum. Aleyhissalatu vesselam: "Yrsn ve binsin!" buyurdular.

Kaynak: Buhari, Cezau's-Sayd 27; Mslim, Nezr 11, (1644); Ebu Davud, Eyman 23, (3293, 3294, 3299); Nesai, Ey

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 5722
Ravi: Ukbe bnu Amir
Tanım: Tirmizi'nin rivayetinde u ziyade vardr: "...aya plak ve ba da rtsz olarak Resulullah: "[Allah, kzkardeinin meakkati sebebiyle bir ey yapacak deildir.] Ona emredin, ban rtsn, hayvanna binsin, (kefaret olarak) gn oru tutsun" buyurdu.

Kaynak: Tirmizi, Nuzr 16, (1544)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 5723
Ravi: bnu Abbas
Tanım: Ukbe'nin kzkardei, yryerek hacc yapmaya nezretmiti. Ukbe onun bu ii yaya olarak yapamayacan Resulullah (sav)'a syledi. Aleyhissalatu vesselam: "Allah, kzkardeinin yayan yrmesinden mstanidir. Binsin ve bir deve kurban etsin!" buyurdular. [Bir rivayette: "Allah, kzkardeinin Beytullah'a yayan yrmesi sebebiyle bir ey yapacak deildir" buyrulmutur.

Kaynak: Ebu Davud, Eyman 23, (3295, 3296, 3297)

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]

Hadis No : 5724
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav), iki olunun omuzlarna ardlm olarak yrmekte olan bir ihtiyar grmt. "Bunun derdi ne de byle yryor" diye sordu. "Yrmeye nezretmi!" dediler. "uras muhakkak ki, Allah bu biarenin kendine eziyet etmesinden mstanidir" buyurdular ve hayvanna binmesini emrettiler.

Kaynak: Buhari, Eyman 31, Sayd 27; Mslim, Nzur 9, (1642); Ebu Davud, Eyman 23, (3301); Tirmizi, Nzur 9, (

Sevdiklerinizle Paylaşın Gönder | Yazıcıya Gönder Yazdır ]Sayfa Seçin:

1 2   


Herhangi bir yazım hatası görürseniz bizlere ulaşınız.


İletişim ve bilgi hattı [email protected]